oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn
 
Rancho Stenson
Chcesz jeździć konno, ale nie wiesz czy dasz radę? Tutaj instruktorzy nauczą Cię wszystkiego od podszewki.

Ciężkowice jak Krynica-Zdrój

Już Ignacy Jan Paderewski chciał wybudować w sąsiedztwie Skamieniałego Miasta sanatoria, a Ciężkowice rozsławić wodami mineralnymi daleko poza granicami Polski.

Kilkadziesiąt lat później Państwowy Zakład Gminnej Spółdzielni w Tarnowie powołał do życia własne przedsiębiorstwo "Uzdrowisko Ciężkowice", a w planie zagospodarowania kraju z początku lat 80-tych wyznaczono w obrębie Pogórza sześć zespołów uzdrowiskowo - leczniczych, m.in. w Ciężkowicach.

Ciężkowice znane są przede wszystkim ze Skamieniałego Miasta, muzeum przyrodniczego, drewnianej zabudowy w rynku, dworku w sąsiedniej Kąśnej Dolnej, którego właścicielem na przełomie XIX i XX wieku był Ignacy Jan Paderewski. Kompozytor już ponad 100 lat temu miał w planach budowę sanatoriów, a z Ciężkowic chciał stworzyć duże uzdrowisko. Brak zgody radnych na wykupienie działek pod ich budowę, uniemożliwił dalszy rozwój koncepcji.

Kilkadziesiąt lat później, w czerwcu 1959 r. Państwowy Zakład Gminnej Spółdzielni w Tarnowie powołał do życia własne przedsiębiorstwo "Uzdrowisko Ciężkowice", celem wykorzystania odkrytych przy poszukiwaniach geologicznych silnych solanek na terenie Ciężkowic. Na budowę łazienek, domu zdrojowego i innych urządzeń zebrano w tym czasie kilka milionów złotych.

W "Wierchach" z 1961 roku czytamy: "Prowadzone ostatnio w okolicy poszukiwania ropy naftowej przyniosły nieoczekiwane wyniki: ropy wprawdzie nie znaleziono, odkryto natomiast wody mineralne. Wstępne badania wykazały, iż składniki zawarte w tych wodach umożliwiają wykorzystanie ich dla leczenia schorzeń reumatycznych, zapaleń nerwów obwodowych oraz niektórych chorób skóry. Przyszłość pokaże czy Ciężkowice staną się jeszcze jednym uzdrowiskiem Polski Południowej".

Do dzisiaj niezagospodarowane źródło wody siarczkowej znajduje się w przysiółku Ciężkowic, Rakutowej. Źródła siarczkowe i solankowe licznie występują na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, dwa z nich, źródło "Paweł" i źródło "Jacek", wpisane są do rejestru pomników przyrody nieożywionej.

W planie zagospodarowania kraju z początku lat 80-tych wyznaczono w obrębie Pogórza sześć zespołów uzdrowiskowo - leczniczych: Zespół Ciężkowice, Zespół Bieśnika i Słonej, Zakliczyna i Słonej, Gromnika, i dwa inne (w okolicach Bochni i Dębicy). W sumie w tych sześciu Zespołach do roku 1990 zamierzano uruchomić zakłady przyrodolecznicze oraz wybudować obiekty sanatoryjno - wypoczynkowe o łącznej liczbie miejsc noclegowych 5000.

Czy jest to możliwe, aby Ciężkowice były bardziej znane z wód mineralnych niż Skamieniałego Miasta?


Opracowanie Piotr Firlej

Bibliografia:
- Kruczek Z., 1983, Województwo tarnowskie - vademecum turystyczne, Krajowa
Agencja Wydawnicza, Kraków
- "Wierchy", nr 30, (1961)
- "Wierchy", nr 28, (1959)

 
ładowanie...
 
Archiwum
logo
Kontakt z Lokalną Grupą Działania Dunajec-Biała:
Kierownik biura: Jan Czaja
jan.czaja@dunajecbiala.pl tel. 14 665 37 37
Informacja turystyczna, obsługa strony:
Piotr Firlej - Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości
kontakt@cut.travel.pl tel. 691 856 577
all rights reserver dunajecbiala.pl design by marketingstudio.pl

Oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn. Strona prowadzona jest w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.