oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn
 
Rancho Stenson
Chcesz jeździć konno, ale nie wiesz czy dasz radę? Tutaj instruktorzy nauczą Cię wszystkiego od podszewki.

Enoturystyka

Enoturystyka (turystyka winna)

Po włączeniu Polski do Unii Europejskiej i zaliczeniu naszego kraju do strefy A jako kraju winiarskiego, nastąpił gwałtowny wzrost chętnych do zakładania winnic.

Warunki klimatyczne panujące na terenie Pogórza, szczególnie dobrze nasłonecznione zbocza o nachyleniu południowym i południowo - zachodnim, przemawiają za zakładaniem winnic. Jeżeli do tego zadbamy o odpowiedni wybór stanowiska, prawidłowe przygotowanie ziemi, dobór odmian i prawidłowe prowadzenie plantacji możemy liczyć na bardzo dobre wyniki.
Dotyczy to winogron przeznaczonych do produkcji wina jak i odmian deserowych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

Pierwsze kroki:
Musimy pamiętać o tym, że winnicę zakładamy na kilkadziesiąt lat. Prawidłowo prowadzona winorośl owocuje dobrze nawet 45 lat. Dlatego najpierw należy zastanowić się jak dużą chcemy mieć winnicę i jakie winogrona chcemy uprawiać. Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego miejsca pod założenie plantacji. Później odpowiednie przygotowanie ziemi. A następnie wybór odmiany i zakup jak najlepszych jakościowo sadzonek. Nie martwmy się gdy te przygotowania zajmą nam rok. Prawidłowo założona winnica da nam wysokie plony i zyski. Błędy popełnione na samym początku narażą nas na stratę czasu i pieniędzy. Nie zakładamy winnicy byle gdzie, byle jak i z byle jakich sadzonek.

Wybór stanowiska:
Winogron jest rośliną potrzebującą dużo słońca i ciepła. Dlatego miejsce pod założenie winnicy (szczególnie w naszym klimacie) musi być jak najbardziej nasłonecznione. Najlepiej nadają się do tego stoki o niewielkim nachyleniu (większe nachylenie będzie sprawiało dużo kłopotów przy uprawie i zbiorach) południowym ewentualnie południowo-zachodnim, a w ostateczności południowo-wschodnim. W naszym klimacie miejsca na zboczach nie powinny być wyżej położone niż 350m n.p.m. Absolutnie nie należy zakładać winnic na terenie gdzie występują zastoiska mrozowe, szczególnie wiosną i na terenach podmokłych.

Gleba:
Gleba nie ma największego znaczenia przy zakładaniu winnicy. Winogron rośnie dobrze na ziemi gorszej klasy (IV,V). Zakup szczepionych sadzonek pozwoli nam dopasować podkładkę na jakiej będą sczepione winogrona do rodzaju ziemi. Jednak najbardziej odpowiednimi ziemiami są ziemie piaszczysto-gliniaste, kamieniste i kamienisto-gliniaste.

Sadzonki:
Zakup odpowiednich sadzonek winogron to warunek powodzenia w uprawie i uzyskanie dobrej jakości wina. Kiedy już zdecydujemy o tym jaką odmianę winogron posadzimy musimy zadbać o zakup pewnych i kwalifikowanych sadzonek (wymagane przy rejestracji winnicy przeznaczonej do produkcji wina). Dobrej jakości sadzonka powinna być uzyskana z grubej i długiej łozy. Przy sadzonkach szczepionych łoza podkładki powinna mieć 30 - 35cm długości. A sadzonka razem z korzeniami około 50 cm.

Pogórzański Szlak Winny:
Projekt ten przewiduje utworzenie grupy gospodarstw winiarskich na terenie Pogórza Wiśnickiego, Rożnowskiego i Ciężkowickiego. W założeniach projektu znajduje się również wykorzystanie istniejącego na tym terenie potencjału pozyskiwania miodu. Miód służyłby do produkcji miodów pitnych na bazie moszczu winogronowego jako produktu unikalnego w skali Unii Europejskiej. Wykorzystanie tradycji regionalnych rzemiosła garncarskiego i wikliniarstwa umożliwi stworzenie ciekawych opakowań produktów pochodzących z gospodarstw winiarskich.
Patronat nad realizacją projektu pełnią członkowie Małopolskiego Forum Winnego zamieszkujący te tereny. Osoby chętne do przystąpienia realizacji projektu mogą liczyć na fachową pomoc przy zakładaniu winnic i gospodarstw winiarskich.
Gospodarstwa winiarskie będą ze sobą współpracowały wymieniając doświadczenia w uprawie winorośli, produkcji wina, miodów pitnych, promocji gospodarstw jak i produktów oferowanych przez nie.

Opracowanie: Mariusz Chryk 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie winorośli prosimy o kontakt z Tarnowskim Bractwem Winiarskim www.winnicetarnowskie.pl lub bezpośrednio z winiarzami.

Mariusz Chryk - Szkółka Winorośli i Winnica "Zawisza"
Wesołów 200
32-840 Zakliczyn
tel. 14 6653201, kom. 691671838
www.winorosl-mch.eu
mariusz.chryk@winorosl-mch.eu

Zdzisław Wąsowski - Winnica "Bogoniowice"
Bogoniowice 10
33-290 Ciężkowice
tel. 505 961 541
e-mail: zdzicholo@ccm.pl , zdzicholo@gazeta.pl

Jan Michałowski - Winnica "Michałowin"
Rzuchowa 194
jan.michalowski@op.pl

Zofia Michałowska - Winnica "Zadora"
Szczepanowice, gmina Pleśna
tel. 12 2662164, 502714696
stan.michalowski@m11.krakow.pl

Jan Piech - Winnica "Akaria"
33-181 Siemiechów 244, gmina Gromnik
winnicaakaria@gmail.com

Winnica Joanny i Piotra Zagórskich
33-180 Gromnik, ul. Jana Pawła II 35
Pogranicze Gromnika i Siemiechowa

Winnica "Demeter"
Wiktor i Weronika Zagórski
33-180 Gromnik, ul. Jana Pawła II 35
wwzagorscymoto@vp.pl

 

Zobacz relację z V edycji Święta Polskiego Wina w Janowicach.

 
ładowanie...
 
Archiwum
logo
Kontakt z Lokalną Grupą Działania Dunajec-Biała:
Kierownik biura: Jan Czaja
jan.czaja@dunajecbiala.pl tel. 14 665 37 37
Informacja turystyczna, obsługa strony:
Piotr Firlej - Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości
kontakt@cut.travel.pl tel. 691 856 577
all rights reserver dunajecbiala.pl design by marketingstudio.pl

Oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn. Strona prowadzona jest w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.