oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn
 
Rancho Stenson
Chcesz jeździć konno, ale nie wiesz czy dasz radę? Tutaj instruktorzy nauczą Cię wszystkiego od podszewki.

Z Ciężkowic do Bielska-Białej

Pogórze Karpackie podobnie jak Beskidy czy Sudety zasługuje na swój Główny Szlak Pogórzański. Przypominamy koncepcję prof. K. Sosnowskiego, inicjatora utworzenia Głównego Szlaku Beskidzkiego, również Głównego Szlaku Podkarpackiego.

W latach powojennych zagospodarowanie obszaru Pogórza Karpackiego było bardzo słabe, ze względu na zainteresowanie ze strony zarówno działaczy PTTK jak i samych turystów. Wówczas rodził się trend w turystyce polskiej, moda na poszukiwanie nowych terenów eksploracji i wypoczynku. Pomysłodawcą i rzecznikiem "pomnożenia naszych gór" był prof. Kazimierz Sosnowski, który przekonywał do zagospodarowania i udostępnienia pomijanych dotychczas pasm i gniazd gór niskich. Wedle jego koncepcji do już istniejących szlaków dalekobieżnych powinny przybyć jeszcze cztery nowe, a to Sudecki, średniogórskiego typu, Podkarpacki, częściowo nisko - częściowo średniogórskiego typu, Jurajski i Świętokrzyski, oba niskogórskie.

Najwięcej uwagi poświęcił Sosnowski na wypracowanie koncepcji przebiegu szlaku Podkarpackiego, nazywanego przezeń Głównym Szlakiem Podkarpackim, którego punktem wyjściowym miały być Ciężkowice a końcowym Bielsko-Biała. Wskazując na jego atrakcyjność, podkreślił, że do największych osobowości krajobrazowych i technicznych tego szlaku należą trzy sztuczne jeziora, a to Rożnowskie, Czchowskie i Miedzybrodzkie [...].

Pomysł ten nie znalazł aprobaty i szlak nie powstał. Przez Pogórze Karpackie biegnie kilka dalekobieżnych szlaków długodystansowych: Rzeszów - Grybów (niebieski), Tarnów - Beskid Sądecki (niebieski), Siedliska - Dynów (żółty) tgz. "Szlak Trzech Pogórzy", Swoszowice - Szczawa (niebieski), Brzeźnica - Łopuszna (niebieski). Brakuje jednak "Głównego Szlaku Pogórzy Karpackich" biegnącego ze wschodu na zachód. Może kiedyś zrealizowana i rozbudowana zostanie koncepcja Kazimierza Sosnowskiego.

Materiał źródłowy:
   1. „Od Towarzystwa Turystycznego Beskid do PTTK Beskid w Nowym Sączu 1906-2006“ Migrała L. 2006 rok,
   2. „Projekt głównego szlaku Podkarpackiego“ Sosnowski K. „Wierchy“ (19)1949 rok.

 
ładowanie...
 
Archiwum
logo
Kontakt z Lokalną Grupą Działania Dunajec-Biała:
Kierownik biura: Jan Czaja
jan.czaja@dunajecbiala.pl tel. 14 665 37 37
Informacja turystyczna, obsługa strony:
Piotr Firlej - Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości
kontakt@cut.travel.pl tel. 691 856 577
all rights reserver dunajecbiala.pl design by marketingstudio.pl

Oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn. Strona prowadzona jest w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.