oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn
 
Rancho Stenson
Chcesz jeździć konno, ale nie wiesz czy dasz radę? Tutaj instruktorzy nauczą Cię wszystkiego od podszewki.

O. Jan Góra

Dom św. Jacka na Jamnej"Na Jamną doszedłem po latach. Nie zapomnę tej drogi. Była ciemna, zimowa noc, kiedy dotarliśmy autobusem z Tarnowa do Paleśnicy. Wyszła po nas Magda z latarką i pochodnią. Latarka zgasła od razu. Pochodnia wypaliła się w połowie drogi. Szliśmy więc zdenerwowani po ciemku Doszliśmy przecież. I Odnalazłem ten dom. Bo stara szkoła jakby na mnie czekała. Lecz nie na mnie samego, ale na wszystkich tych, z którymi jestem związany" Tak wspomina pierwszą wizytę na Jamnej ojciec Jan Góra - duszpasterz akademicki z Poznania w książce "Matka Niezawodnej Nadziei".

Od 1991 roku wiele się zmieniło. Jamna dzięki ciągle rozrastającej się Republice Dominikańskiej staje się ważnym miejscem na szlaku sanktuaryjnym południowej Polski. Pokrzywdzona okrutnie w czasie II wojny światowej, zapomniana przez lata, odkryta została na nowo przez ojca Jana Górę który tutaj zapragnął wybudować "szkołę wiary".

W kwietniu 1992 r. nastąpiło przekazanie na cele duszpasterstwa akademickiego przez gminę Zakliczyn starej szkoły wraz z dużym areałem ziemi. Po latach starań, z pomocą wielu przychylnych mu ludzi udało się stworzyć Republikę Dominikańską - miejsce gdzie młodzież z całej Polski ubogaca się w wierze.

Ukoronowanie obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w dniu 3 czerwca 1998r. przez Jana Pawła II, stało się natchnieniem do budowy kościoła na wzgórzu Jamneńskim. W ciągu kilkunastu miesięcy wybudowano kościół. Dawną szkołę zaadaptowano na Dom św. Jacka w którym oprócz reflektarza, znajduje się pokój papieski z pamiątkami po Janie Pawle II, kaplica, czytelnia i biblioteka - Pokój Romana Brandstaettera oraz Lotnisko - największa jamneńska sala noclegowa. Wokół domu św. Jacka powstało szereg innych budynków. Dom bł. Czesława mieści w przyziemiu nową kuchnię, na parterze natomiast drugą bibliotekę i pokoje mieszkalne. Znajdują się tutaj również Furta, Wieczernik, Pustelnia św. Marii Magdaleny oraz Dom św. Józefa.

W okresie wakacyjnym przybywają tutaj całe rzesze pielgrzymujących, czujących duchową więź ze wzgórzem Jamieńskim. W ciągu roku młodzież uczestniczy w rekolekcjach, dniach skupienia, spędza tutaj sylwestra czy ferie.
15 sierpnia to czas odpustu jamieńskiego. W tym dniu w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) odbywa się Święto Pojednania i Radosny Pogrzeb Matki Bożej.
Na wzgórze przybywają zaproszeni goście z całej Polski i z zagranicy.

Dominikanie z otwartością witają wszystkich którzy przybywają do Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei.

Zobacz również:

Strona Dominikanie JamnaOficjalna strona Sanktuarium Matki Bożej Jamneńskiej i Republiki Dominikańskiej.

Ojciec Jan GóraOficjalna strona o. Jana Góry.

 
ładowanie...
 
Archiwum
logo
Kontakt z Lokalną Grupą Działania Dunajec-Biała:
Kierownik biura: Jan Czaja
jan.czaja@dunajecbiala.pl tel. 14 665 37 37
Informacja turystyczna, obsługa strony:
Piotr Firlej - Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości
kontakt@cut.travel.pl tel. 691 856 577
all rights reserver dunajecbiala.pl design by marketingstudio.pl

Oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn. Strona prowadzona jest w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.