"Na Jamną doszedłem po latach. Nie zapomnę tej drogi. Była ciemna, zimowa noc, kiedy dotarliśmy autobusem z Tarnowa do Paleśnicy. Wyszła po nas Magda z latarką i pochodnią. Latarka zgasła od razu. Pochodnia wypaliła się w połowie drogi. Szliśmy więc zdenerwowani po ciemku Doszliśmy przecież. I Odnalazłem ten dom. Bo stara szkoła jakby na mnie czekała. Lecz nie na mnie samego, ale na wszystkich tych, z którymi jestem związany" Tak wspomina pierwszą wizytę na Jamnej ojciec Jan Góra - duszpasterz akademicki z Poznania w książce "Matka Niezawodnej Nadziei".
Od 1991 roku wiele się zmieniło. Jamna dzięki ciągle rozrastającej się Republice Dominikańskiej staje się ważnym miejscem na szlaku sanktuaryjnym południowej Polski. Pokrzywdzona okrutnie w czasie II wojny światowej, zapomniana przez lata, odkryta została na nowo przez ojca Jana Górę który tutaj zapragnął wybudować "szkołę wiary".
W kwietniu 1992 r. nastąpiło przekazanie na cele duszpasterstwa akademickiego przez gminę Zakliczyn starej szkoły wraz z dużym areałem ziemi. Po latach starań, z pomocą wielu przychylnych mu ludzi udało się stworzyć Republikę Dominikańską - miejsce gdzie młodzież z całej Polski ubogaca się w wierze.
Ukoronowanie obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w dniu 3 czerwca 1998r. przez Jana Pawła II, stało się natchnieniem do budowy kościoła na wzgórzu Jamneńskim. W ciągu kilkunastu miesięcy wybudowano kościół. Dawną szkołę zaadaptowano na Dom św. Jacka w którym oprócz reflektarza, znajduje się pokój papieski z pamiątkami po Janie Pawle II, kaplica, czytelnia i biblioteka - Pokój Romana Brandstaettera oraz Lotnisko - największa jamneńska sala noclegowa. Wokół domu św. Jacka powstało szereg innych budynków. Dom bł. Czesława mieści w przyziemiu nową kuchnię, na parterze natomiast drugą bibliotekę i pokoje mieszkalne. Znajdują się tutaj również Furta, Wieczernik, Pustelnia św. Marii Magdaleny oraz Dom św. Józefa.
W okresie wakacyjnym przybywają tutaj całe rzesze pielgrzymujących, czujących duchową więź ze wzgórzem Jamieńskim. W ciągu roku młodzież uczestniczy w rekolekcjach, dniach skupienia, spędza tutaj sylwestra czy ferie.
15 sierpnia to czas odpustu jamieńskiego. W tym dniu w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) odbywa się Święto Pojednania i Radosny Pogrzeb Matki Bożej.
Na wzgórze przybywają zaproszeni goście z całej Polski i z zagranicy.
Dominikanie z otwartością witają wszystkich którzy przybywają do Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei.
Zobacz również:
Oficjalna strona Sanktuarium Matki Bożej Jamneńskiej i Republiki Dominikańskiej.
Kontakt z Lokalną Grupą Działania Dunajec-Biała: Kierownik biura: Jan Czaja jan.czaja@dunajecbiala.pl tel. 14 665 37 37 |
Informacja turystyczna, obsługa strony: Piotr Firlej - Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości kontakt@cut.travel.pl tel. 691 856 577 |
all rights reserver dunajecbiala.pl design by marketingstudio.pl |
Oficjalna strona informacji turystycznej Gminy Ciężkowice, Pleśna, Wojnicz, Zakliczyn. Strona prowadzona jest w ramach działalności Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.